Hledám harmonii, rovnováhu, a to i v léčení. Rozhovor s Vivian Luny

Vlasta Jirásková, Aperio 1/07

rozhovor s významnou kanadskou aromaterapeutkou dr. Vivian Lunny o využití éterických olejů  v období kolem narození dítěte

Vystudovala jste medicínu, pracovala jako kardioložka a patoložka. Dnes se věnujete aromaterapii. Co vás k tomuto zaměření přivedlo?

K aromaterapii jsem se dostala, když jsem sama byla poprvé těhotná a řekla si, že rozhodně nechci používat žádnou medikaci. Vždycky jsem měla ráda vůně a bylo pro mě naprosto přirozené hrát si s oběma póly léčení. Pracuji s fakty a pak vždycky hodně spoléhám na intuici. Vyrostla a vystudovala jsem v Bolívii a tam jsem začínala pracovat. Jako lékařka jsem musela znát tradiční způsoby léčení, abych s lidmi mohla komunikovat a oni mě přijímali. Na to byli zvyklí a člověk to také musel přijmout za své. Můj otec byl židovský lékař a léčitel, také dědeček byl léčitel, takže léčení byla taková tradice v rodině. Otec používal stejně obě dvě ruce, byl naprosto vyvážený. Já taky můžu řadu věcí dělat stejně pravou jako levou rukou. Hledám harmonii, rovnováhu, a to i v léčení. Medicína a tradiční medicína, léčitelství.

Vy jste se narodila v Trnavě a pak jste studovala v Bolívii?

Když mi byly tři roky, přestěhovali jsme se do Bolívie. Jako dospělá jsem 25 let žila v Anglii, teď bydlím v Kanadě.

Říkala jste, že jste se po příjezdu do Prahy – po 55 letech –  hned cítila jako doma. Čím to vysvětlujete?

Narodila jsem se tady. Všichni mí předkové tu žili, geneticky patřím do této oblasti. Můj otec často jezdil do Budapešti, do Vídně.

Jakým jazykem na vás mluvila maminka?

Maďarsky a německy. Taky trochu slovensky. Měla jsem maďarskou chůvu.

V češtině máme několik dostupných knih s informacemi o využití aromaterapie v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.  Co doporučítě těhotné ženě, která chce používat aromaterapii? Může sama o sebe pečovat podle knihy?

Hlavně poprvé mluvte se specialistou, s aromaterapeutem. Knihy podávají obecné informace, nejsou cílené na individualitu. Je dobré s někým mluvit. Člověk je sice ten nejlepší odborník sám na sebe, ale zase nemá odstup. Zejména těhotná žena může sama sebe vnímat zkresleně. Je dobré s někým se poradit. Opět to chce vybalancovat - rozhodovat se sama za sebe, ale znát při tom taky názor někoho jiného. Ten taky může člověku pomoct v rozhodování, kdy s určitou vůní přestat.

Jsou éterické oleje v něčem nebezpečné?

Obecně se nedoporučují používat v prvním trimestru těhotenství. Neexistují ale důkazy, že by éterické oleje procházely placentou. Pokud by se jich ženy v těhotenství obávaly, pak by ale také nesměly používat žádné deodoranty, pěny do koupele, mycí a prací prostředky. Vdechování slaboučké koncentrace (0,5 až 1 %) např. v případě ranní nevolnosti může pomoci.

Má používání éterických olejů vliv na nenarozené dítě?

Nebyl proveden žádný výzkum, který by takový vliv potvrdil. Znám ale děti matek, které v posledním trimestru éterické oleje používají. Jsou to klidná a spokojená miminka.

Je známo, že porod mohou éterické oleje usnadnit. Ženám pomáhají např. k fyzickému i psychickému uvolnění, posílují děložní stahy… Víte i o nějakém případu, kdy použití éterických olejů předešlo císařskému řezu nebo jinému vážnému lékařskému zásahu?

Mnoho žen, které při porodu aromaterapii užívají, zažilo dokonalé porody bez jakéhokoliv zásahu. Mívají účinnější kontrakce, lépe se otevírají. Asi před deseti lety porodní asistentky z Oxfordu a Ipswitch v jedné výzkumné studii porovnávaly prvorodičky, které využily koupele s levandulovým olejem a které ne. Ty, které využily aromaterapii, měly v průměru kratší porod a vnímaly méně bolesti. Nebo případ jedné kamarádky, které uměle vyvolali porod. Začal se rozjíždět velmi prudce. Kamarádka použila heřmánek římský a levanduli. Zdravotníci nemohli věřit tomu, jak kontrakce v pohodě zvládá a vůbec nechce epidurál.

Mohou éterické oleje při porodu nějak uškodit?

O tom jsem nikdy neslyšela. Kdyby se něco takového přihodilo, tisk by o tom hned informoval… Uškodit by mohlo, kdyby byl olej v moc vysoké koncentraci nebo by byl nevhodný. Je dobré vyzkoušet si aromaterapii už v těhotenství. Při porodu pak žena ví co čekat. Bezpečný olej je v zásadě třeba levandule. Pokud mi ale její vůně připomíná špatnou zkušenost s vlastní nebo nevlastní matkou v dětství, pak se pro mě její použití k porodu nehodí, přestože většina lidí ji má moc ráda…

Chodíte někdy k porodům jako aromaterapeutka?

V minulosti, v Bolívii jsem tři měsíce pracovala v porodnici.

Jaký je váš názor na masáž hráze? Některé porodní asistentky ji doporučují, jiné nikoliv.

Já myslím, že smysl má – předchází epiziotomii i natržení. Masáž tkáň hráze zjemňuje a zároveň posiluje. Osobně jsem proti provádění epiziotomií. Když jsem asistovala u porodů, vždy jsem se snažila hráz chránit. Stehy ženě strašně znepříjemňují život… Epiziotomie se hojí hůř než natržení. A víte co na poraněnou hráz pomáhá? Pětiprocentní koncentrace levandule v nosném oleji ze šípkových semínek. To je nový olej, který zbožňuji. Jeho složení má stejnou proporci mastných kyselin jako lidská kůže. Proto se taky skvěle hodí na vyhlazení jizev, na popáleniny, ale i proti vráskám. Já nejsem moc systematická, ale i tak mi pomáhá. (A opravdu můžu potvrdit, že paní Lunny téměř žádné vrásky nemá!)

Když kojící žena změní parfém nebo deodorant, miminko může reagovat stávkou v kojení. Co doporučujete matkám na zvýšení tvorby mléka? Mohou používat éterické oleje přímo na prsa, jak jsem někde slyšela, nebo to má negativní vliv na dítě?

Nenanášejte si olej na prsa. Miminko by ho pilo s mlékem. Na zvýšení tvorby mléka je nejlepší sklenička černého piva.

Od jakého věku doporučujete masírovat děti a jaké oleje jsou pro ně vhodné ?

Můžete začít velmi brzy, hned po narození nebo po několika dnech. Ale jen jemně, miminko ze začátku jen hlaďte. Používá se třeba heřmánek římský v 1% koncentraci. Masáž je pro miminka moc důležitá. Upevňuje vztah mezi matkou a dítětem, oba se uvolní, miminko je šťastné a maminka taky.

Vivian Nadya Lenart de Lunny, MD, vystudovala medicínu v Bolívii, později se zaměřila na alternativní terapie: klinickou holistickou aromaterapii, terapii barev, reiki, crystal reiki a psychotronické léčení. Vyučuje odbornou aromaterapii v mnoha zemích světa, mino  jiné i praktické a ženské lékaře. Má dva dospělé syny. Žije v Kanadě. Je autorkou knih Alternative Medicine, Aromatherapy (1997)  a Vůně života, aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl (1990, 2003, česky 2005). Koncem loňského roku přednášela v ČR na 11. mezinárodní konferenci Asociace českých aromaterapeutů.

www.realessenceoflife.com (web dr. Lunny)

www.aromaterapie.cz (Asociace českých aromaterapeutů)

www.zrozeni.cz (aromaterapie v těhotenství, při porodu a v šestinedělí)

Lunny, V. Vůně života. Praha: One Woman Press, 2005.

Stadelmann, I. Zdravé těhotenství, přirozený porod. Praha: One Woman Press, 2000.

Comments are closed.