Výjimečná porodní zkušenost z Podolí

Mgr. Vlasta Jirásková

Chtěla bych se s vámi podělit o radost z porodu, u kterého jsem byla jako dula jedné lednové noci 2010 v Praze Podolí.

Šlo o krásný, poměrně rychlý porod. Asistovala skvělá porodní asistentka, která radila jak (ne)tlačit, aby se žena nenatrhla atd. Ze zkušenosti vím, že v Podolí je takových výborných, ochotných a znalých porodních asistentek víc.

Miminko se narodilo v neporušeném vaku blan (tedy nepředcházel žádný rutinní zásah v podobě „propíchnutí vody”) a samo si vak při vstupu na svět ručičkou protrhlo. Mladá lékařka byla přítomna při konci druhé doby porodní, stála v pozadí, „neviditelná”, jen vše tiše a ohleduplně sledovala a na závěr trpělivě sešila vnitřní poranění.

Co bylo naprosto výjimečné a v porodnici jsem zažila poprvé: paní dali děťátko hned na hrudník, (což je celkem běžné), osušili plenou a po více minutách ho pediatrička vyšetřila PŘÍMO NA MATČINĚ TĚLE (aniž by muselo dojít k přerušení důležitého kontaktu s maminkou, což už je ovšem bohužel v českých porodnicích zcela ojedinělé). Miminko dál zůstalo nahé jen v čepičce na matčině nahém těle, oba přikrytí dekami, prostě tak, jak to má být.

Po necelých dvou hodinách chlapečka zvážili, neměřili, provedli obvyklá ošetření, zabalili ho a zůstal s maminkou na pokoji.

Tento v Praze naprosto nestandardní postup byl možný díky tomu, že rodiče předem nějakou dobu před porodem vyhledali neonatoložku a mluvili s ní o svých představách. Nesetkali se s nadšenou podporou, spíš s odrazováním, ale zároveň také s příslibem, že by se snad dalo jejich představám o nepřerušeném kontaktu „skin to skin” (kůží na kůži) vyhovět, pokud bude vše v pořádku. Rodiče znalí doporučení založených na vědeckých výzkumech˛ vytrvali a své přání ohledně postupu s dítětem napsali také do porodního přání – plánu, který při příchodu do porodnice odevzdali.

Na začátku porodu také znovu požádali, zda by za nimi mohl na porodní pokoj přijít neonatolog. Přišla lékařka, která nepůsobila nadšeně z přání rodičů, nicméně souhlasila, pokud nebude nějaký problém. Po krásném porodu s rodiči spolupracovala a umožnila matce i dítěti úžasný společný začátek tak, jak by ho měly mít možnost prožít všechny maminky a jejich novorozené děti (pokud není nezbytné řešit nějakou urgentní zdravotní záležitost).

Měla jsem z toho porodu opravdu velmi dobrý pocit a taky radost, že to, co bylo ještě před nedávnou dobou v našich porodnicích nemyslitelné, se stává skutečností.

Dobrou zprávou je, že i v české porodnici JE MOŽNÉ zažít ukázkový NORMÁLNÍ POROD. Určitě hodně záleží na předporodní přípravě, aktivitě rodičů a také na jejich odhodlání jít za svými představami. A neméně také na znalostech, přesvědčení, vůli a ochotě všech profesionálů, se kterými se při porodu setkají.

Doufám a těším se, že pozitivních zkušeností bude čím dál víc!

Děkuji zmiňované rodině, že jsem mohla být přítomna u narození jejich synáčka, a děkuji též za možnost použít jejich fotografie.

Poznámky:

ą) Přínos souvislého kontaktu matky s dítětem kůží na kůži po porodu:
•    napomáhá vytvořit vzájemnou pevnou vazbu
•    bezproblémové odloučení placenty u matky přirozeným způsobem
•    přispívá k zavinutí dělohy matky, předchází krvácení
•    matčin hrudník je ideálním výhřevným místem pro dítě
•    ideální začátek úspěšného, dlouhodobého kojení
•    tělo dítěte je přednostně osídleno bakteriemi matky, a ne nemocnice
•    umožňuje ideální vývoj mozku dítěte
•    přispívá k ideálnímu okysličení dítěte
•    reguluje dýchání a srdeční rytmus dítěte
•    přispívá k dobré pohodě matky i dítěte
•    přispívá k zotavení matky i dítěte po porodu
•    přispívá k sebevědomí a pocitu kompetence u matky

Podrobný článek Mamatoto O důležitosti kontaktu matky a dítěte po porodu s dalšími odkazy na www.porody.net

˛) Viz např. 10 kroků k optimální porodní péči: www.duly.cz/dokumenty/IMBCI_10_bodu_cesky.pdf

Zásada zdravotní péče č. 6: Neoddělovat matku a dítě a poskytovat neomezenou příležitost ke kojení na www.aperio.cz/download/Lamaze_Zasada_6.pdf

Oba dokumenty jsou doplněny bohatou bibliografií.

Vlasta JIRÁSKOVÁ, www.porody.net

24.1. 2010

Comments are closed.