Jak se připravit na porod

Často od nastávajících maminek slýchám: „Těším se na miminko, ale na porod ani  trochu.“ Je vůbec možné se na porod nějak připravit?

Když se mě ženy ptají, jak se zbavit strachu z porodu, odpovídám, že rození je málokdy snadné, může ale být krásné. A hlavně – je normální. Paradoxem je, že v těhotenství ženy poměrně intenzivně docházejí k lékařům, přestože v naprosté většině nejsou vůbec nemocné. Naopak, skutečnost, že otěhotněly a miminko se vyvíjí a roste, svědčí o tom, že jejich tělo dobře funguje. Ani porod obvykle neprobíhá tak dramaticky jako ve filmech, kdy rodičku a dítě někdo musí „zachránit“ (když ne lékař, tak alespoň policista), to vše za doprovodu hudby vzbuzující napětí.

Ve skutečnosti je potřeba hlavně trpělivost, klid a spontánní chování maminky.

Není nic povzbudivějšího než vyslechnout si pozitivní příběhy žen, které z porodu vyšly posíleny a rády na jeho průběh vzpomínají. Krásných porodních příběhů je plná kniha proslulé americké porodní asistentky Iny May Gaskin Zázrak porodu, která letos poprvé vyšla v českém překladu. Také v ní uvidíte inspirativní fotografie rodících žen, jak se cele poddávají porodní síle. Další výborná nová kniha je i Aktivní porod od Janet Balaskasové. Do třetice doporučuji sice již starší, stále ale nepřekonaný Znovuzrozený porod francouzského porodníka Michela Odenta. Jestli vás zarazí, že ženy na ilustračních fotografiích rodí nahé, pak vězte, že to rozhodně není nutné, a v našich podmínkách tomu tak většinou ani není.

Rozmýšlejte, kde budete rodit. Při výběru porodnice může být užitečný Průvodce porodnicemi ČR, ať už ve starší knižní podobě nebo na stránkách občanského sdružení Aperio – čerstvé informace o sobě sem dodávají porodnice samy (např. kolik osob může rodičku při porodu doprovázet, jaké jsou nejčastější porodní polohy, procenta císařských řezů a epizitomií, možnost nepřetržitého kontaktu matky s dítětem a podobně). Cenné jsou samozřejmě i komentáře rodičů a jejich osobní zkušenosti s danými porodnicemi.

Chcete-li získat dobrou představu o tom, jak by měla vypadat porodní péče podložená mnoha srovnávacími vědeckými studiemi, prostudujte si iniciativu Mezinárodní organizace za porodní péči pro matku dítě (www.imbco.org), známou pod názvem 10 kroků k optimální porodní péči. Užitečné jsou  přehledné tematické listy Šest zásad zdravotní péče podporující normální porod, vydané organizací lektorů předporodní přípravy Lamaze International; ke stažení jsou na http://www.aperio.cz/porodnictvi/infomaterialy.shtml.

Možnost sdílet své pocity a otázky s dalšími těhotnými ženami či ve skupině budoucích rodičů vám poskytne předporodní kurz. Snažte se vyhledat kvalitní kurz, který se neomezuje jen na pokyny, co si s sebou vzít do porodnice a jak se tam chovat. Měl by vás seznámit s normálním průběhem porodu, s úlevovými prostředky (jaké jsou možné polohy, masáže, použití vody atd.), dozvíte se o běžných lékařských procedurách ve světle výzkumných studií. Důležité je také probrat význam a počátky kojení, získat představu o péči o miminko i o průběhu šestinedělí. Často bývá možné shlédnout inspirativní filmy (samostatné promítání kvalitních porodních filmů s diskusí občas pořádají některé asociace nebo rodičovská centra). Můžete vybírat i z poměrně pestré nabídky specializovaných kurzů, jako je jóga pro těhotné, tanec, plavání, cvičení na míčích a podobně.

Individuální pomoc s přípravou na narození dítěte poskytují duly a samostatné porodní asistentky. V českých podmínkách však dosud jen v některých oblastech a za samostatnou úhradu.

Máte-li nějaké obavy – z porodu, ale i z jiných, s porodem bezprostředně nesouvisejících záležitostí – mluvte o nich. Když to bude potřeba, klidně i s odborným terapeutem. Kurzy, informace a kontakty hledejte např. na www.azrodina.cz, www.rodina.cz, www.iham.cz, www.materska-centra.cz, www.materstvi.cz.

Ponořte se sama do sebe a k miminku. Zpomalte tempo; pečujte o sebe – kvalitně jezte a pijte, zdravě se pohybujte, dostatečně spěte a odpočívejte, buďte v kontaktu s přírodou. Vyhledávejte pozitivní lidi a obklopujte se krásou – barvami, hudbou, vůněmi, přírodními materiály. Zpívejte, malujte, šijte, pleťte, háčkujte a pište si deník. Nic není povinné – hlavně buďte sama sebou!

Vlasta Jirásková

Text byl uveřejněn v rubrice Miminka a my  časopisu Děti a my 2011/1.

Více v článku Mají smysl kurzy předporodní přípravy?

Mgr. Vlasta Jirásková je certifikovaná dula, lektorka přípravy na narození dítěte a rodičovství, laktační poradkyně, spolutvůrkyně vzdělávání České asociace dul, lektorka a konzultantka kurzu pro duly S manželem a dvěma dětmi (21 a 17 let) žije v Praze. Více na www.porody.net

 

Comments are closed.