Jak udržet pozornost spavého novorozence při kojení

Vlasta Jirásková, 2012

Má osmidenní holčička je hodně spavá a stále usíná i u prsu. Jak ji mám budit a jak udržet její pozornost při kojení?

Novorozená miminka by měla být kojena osm až dvanáckrát za 24 hodin. Intervaly mezi kojením obvykle nebývají pravidelné; to znamená, že mezi počátkem jednotlivých kojení jsou přestávky různě dlouhé, např. 1,5 hod, 2 hod, 3 hod, většinou bývá i jedna přestávka delší, 4 až maximálně 6 hod. Pokud miminko nepije dostatečně často a hlavně pokud nepočurá každý den 5-6 plen na jedno použití nebo 6-8 látkových, je potřeba ho na kojení budit.

Vzbudit novorozeně můžeme jedině, když spí lehkým, tzv. REM, spánkem (REM – Rapid Eye Movement, rychlé pohyby očí). Jinak se probudit nedá. Během REM spánku děťátko pod víčky pohybuje očima, může se usmát nebo dělat různé grimasy, sací pohyby ústy, pohybovat rukama nebo nohama. Vezměte miminko do náručí, držte ho ve svislé poloze nebo ho naklánějte a zvedejte. Mluvte na ně a snažte se navázat oční kontakt. Vybalte ho ze zavinovačky nebo i vysvlěčte do plínky. Přebalte ho. Mějte v místnosti jen tlumené světlo, protože silné světlo je děťátku nepříjemné a nutí ho zavírat oči. Místnost nesmí být přetopená, ale na druhou stranu ani miminku nesmí být zima – v takových případech se totiž uzavírá do sebe a více spí. Hlaďte ho, masírujte mu chodidla a dlaně. Můžete mu pohybovat rukama a nohama, prsty přecházet po zádech nebo vlhou žínkou otřít obličej. Prstem mu můžete několikrát obkroužit pusinku.

Dbejte, aby bylo miminko správně přiložené. Abyste ho nalákala, můžete si předem vytlačit několik kapek mléka. Má-li miminko tendenci při kojení usínat, můžete mu i během kojení masírovat dlaň nebo ho prstem jemně povzbuzovat pod bradou. Nedotýkejte se však při kojení jeho tvářiček ani temene hlavy – to by ho od kojení rušilo. Dotkneme-li se tváře, vyvoláváme hledací reflex a dítě otáčí hlavou ze strany na stranu. Když se dotkneme temínka, hlavičku „hází“ dozadu a oddaluje se od prsu.

Když dítě zpomaluje sání, můžete mu pomoci, aby vypilo víc tak, že si prs stlačíte (palec nahoře, ostatní prsty pod prsem). Mléko bude víc vytékat, a když stisknutí uvolníte, znovu víc vyteče. Při zpomalení sání můžete miminko od prsu také odebrat, nechat odříhnout, mluvit na ně, navázat oční kontakt. Pak ho znovu přiložte na stejnou stranu. Tak se opět mléko spustí a víc poteče, což miminko víc stimuluje k sání, a zároveň je tak větší pravděpodobnost, že získá i víc tučnějšího zadního mléka než při častém střídání stran (což je také možnost).

Někdy je těžké dát jednoznačnou radu, jak přesně daný problém vyřešit. Kojení vyžaduje hodně trpělivosti. Mnohdy se k dobrému výsledku dobereme až systémem pokusu a omylu. Je-li to možné, snažte se situaci brát s nadhledem. Když si nejste jistá, co nejdřív zavolejte ženě, která má s kojením dobrou zkušenost, nebo se obraťte na porodní asistentku, dulu nebo laktační poradkyni. Vídat jiné maminky kojit – ideálně už v době těhotenství – je výborná inspirace a příprava na kojení. Mějte co nejvíc fyzického kontaktu se svým novorozeňátkem, sledujte jeho reakce, nechte se jím vést. Samo vám napoví, co mu dělá dobře a co ne. Neváhejte přijímat veškerou možnou pomoc – s domácností, vařením, nákupy, se staršími dětmi. O miminko pečujte sama, abyste se na sebe co nejdřív dobře napojili. Kojení, stejně jako ostatní péče o dítě je vysoce tvořivá činnost, při které žena rozvíjí nejen svou ratolest, ale spolu s dítětem oba rozvíjejí i její potenciál.    

Mgr. Vlasta Jirásková, je lektorka přípravy na narození dítěte a rodičovství, certifikovaná dula ČAD a DONA, laktační poradkyně akreditovaná  La Leche League International, spoluzakladatelka České asociace dul a spolutvůrkyně její koncepce vzdělávání. Matka dvou dospělých dětí. Články a informace o jejích kurzech na www.porody.net 

Text z časopisu Děti a my 12/2, rubrika Miminka a my.

 

Comments are closed.