Jak dobře zvládat šestinedělí? Je možné se na první týdny s miminkem nějak připravit?

Vlasta Jirásková, 2012, Děti a my 7-8/12

Zejména ženy, kterým se narodí první dítě, se mohou prvními dny a týdny po porodu cítit zaskočeny. Stát se matkou – to je obrovská změna! Nově zrozené maminky běžné zažívají celý gejzír emocí. Mohou se v nich mísit pocity nadšení a euforie z krásného miminka s únavou, smutkem, vyčerpáním a s obavami, jak všechno zvládnou. Pro mnoho žen je narození dítěte a porod duchovní událostí, uvědomují si přesah svého vlastního života a spřízněnost s matkami celého světa a všech generací. Bývají mimořádně citlivé, vnímavé, citově zjitřené, ovšem také zranitelné. Někdy se radost z dítěte nedostaví hned a nějakou dobu trvá, než se žena do svého miminka zamiluje a vytvoří si k němu pevné citové pouto. O to pro ni prožívání šestinedělí bývá obtížnější. Maminky bývají často překvapeny, jak je péče o novorozeňátko velmi časově náročná. Mohou být zklamány ze své změněné postavy, vadí jim fyzické projevy, jako je krvácení, bolest hráze a stahující se dělohy, bolestivé prsy. Někdy si ženy odnesou špatné vzpomínky na průběh porodu, tím spíš když skončil císařským řezem nebo neproběhl podle jejich představ. Mohou být traumatizované. Porod ženu může také posílit, zvýšit její ženské i mateřské sebevědomí. Dokáže se pak soustředit na podstatné pozitivní jevy, mateřství a miminko si užívat.

Do určité míry je jistě možné se na první dny a týdny s miminkem předem připravit. Velmi důležité je získat kvalitní informace nejen o porodu, ale i o kojení. Způsob porodu totiž také nejspíš ovlivní, jak budete šestinedělí prožívat. Můžete kontaktovat dulu, navštěvovat dobrý předporodní kurz a vyhledávat kontakty se spokojenými matkami a pozorovat, jak reagují na své děti. Zásadní je, když se budoucím rodičům podaří oprostit se od perfekcionismu. Mějte realistická očekávání – nějaký čas po porodu se pravděpodobně nevejdete do „předtěhotenských“ džín, váš byt nemusí vypadat jako ze žurnálu…

Připravte se i zcela prakticky. Nakupte zásobu toaletních potřeb – pleny pro miminko, vložky, mycí a prací prostředky. Připravte si i jídlo do zásoby – někteří budoucí rodiče předem navaří a zamrazí hotové porce (udělají ústupek, i když jinak mražené jídlo nepoužívají). V zahraničí jsem se setkala se skupinou žen, které vždy před narozením miminka jedné z nich sestavily harmonogram, kdo který den uvaří pro šestinedělku a její rodinu hlavní jídlo, nakoupí a případně jí pomůže se staršími dětmi. Velmi inspirativní a krásná solidarita!

Jak dlouho po porodu zůstanete v porodnici? Mnoha mladým maminkám vyhovuje, když prvních několik dnů stráví v nemocnici – sestry je naučí koupat miminko, počkají, až se rozkojí. Jiné ženy spěchají domů, cítí, že potřebují soukromí a vlastní prostředí, zjišťují, že se tak po porodu lépe a rychleji zotavují. Nechtějí být dlouho odděleny od starších dětí. Pokud jste vy i miminko zdrávi, můžete domů odejít několik hodin po porodu, většinou po podepsání negativního reversu. V takovém případě, stejně jako po domácím porodu, budete potřebovat větší pomoc partnera, rodiny nebo placených pomocníků. Neměla byste s novorozeňátkem zůstavat doma sama a měla byste si zajistit návštěvy porodní asistentky, která zkontroluje vás i miminko. Předem si také dohodněte péči pediatra a zjistěte čísla laktačních poradkyní.

Zapojení partnera do chodu domácnosti a péče o miminko nebo starší děti by mělo být samozřejmostí. Je ideální, pokud si může vzít 14 dní dovolené po vašem příchodu domů, abyste se jako rodina dobře sžili. Neváhejte ovšem také přijímat pomoc příbuzných a kamarádů. Řekněte zcela konkrétně, co byste od nich potřebovali – nakoupit, vyluxovat, uvařit. Vzít starší dítě na hřiště. První dny a týdny mohou být velikým náporem také pro muže, čili i on potřebuje pomoc a podporu. Zvažte, jestli si můžete třeba zaplatit úklid.

Jako šestinedělka se soustřeďte hlavně na miminko a na sebe. První dva týdny buďte hodně v posteli. Nesnažte se příliš brzy fungovat „jako normálně“. Nadbytečná aktivita se často projeví zvýšeným krvácením. Mějte s děťátkem téměř stálý fyzický kontakt, hodně kojte – často vleže a vždy v pohodlné pozici. Mateřské hormony vás budou odměňovat – budete mít nejen víc mléka, ale budete i klidnější a uvolněnější. Spěte nebo aspoň odpočívejte, když spí miminko. Kvalitně jezte a pijte. Neusilujte o rychlé zhubnutí (maximálně 2-3 kg za měsíc). Omezte návštěvy, nesnažte se být dobrou hostitelkou.

Kolem pasu si pro zpevnění a teplo oviňte šál nebo pruh látky. Až se na to budete cítit, začněte cvičit. Později s miminkem choďte pravidelně na procházku. Dopřejte si masáž. Buďte v kontaktu s přírodou a obklopte se krásou: hudbou, květinami, příjemnými barvami, používejte přírodní kosmetiku a pohodlné oblečení z přírodních vláken. Najděte si každý den aspoň 15 minut, kdy budete sama a dělat, co vás těší. Zpívejte sobě i miminku, zatančete si s ním. Pište si deník. Vypovídejte se  z porodu a nových rodičovských zážitků. Později vyhledávejte společné aktivity rodičů s dětmi.

Buďte hodně se svým partnerem. Se sexem můžete začít, až skončí očistky a až budete mít oba chuť a sílu; je individuální, kdy ta pravá chvíle nastane. Povídejte si a dotýkejte se. V období kolem porodu žena potřebuje zažívat ženskou podporu. Může vám pomáhat a rozumí vám maminka, sestra nebo kamarádka? Dula je profesionální průvodkyně počátkem mateřství, vyslechne vás a předá vám informace, i když vás u porodu nedoprovázela. Nebude vaše názory posuzovat a kritizovat. V případě potřeby vám předá kontakty na další odborníky. Důležité je, abyste se obklopila lidmi, s nimiž se cítíte dobře.

Jedinečný a náročný čas šestinedělí rychle uplyne. Můžete-li, užívejte si krásné okamžiky s miminkem při vědomí, že nic nemusí být dokonalé. Pokud máte otázky, pochybnosti nebo se necítíte dobře, nenechávejte si to pro sebe.

Mgr. Vlasta Jirásková, www.porody.net


 

 

Comments are closed.