Co si doma připravit na příchod miminka? A jak dál o ně pečovat?

Vlasta Jirásková, 2012, článek vyšel v časopisu Děti a my 10/12

Většinu budoucích maminek těší vybírat, prát a žehlit oblečky pro děťátko a přitom snít o společném budoucím životě. I to přispívá k vytvoření vzájemné vazby a napojení. Dnes není problém cokoliv pro miminko obstarat v kamenných nebo internetových ochodech, přesto stále přetrvává chvályhodný zvyk předávat si mezi příbuznými a kamarádkami oblečky i některé další předměty po odrostlých dětech. Je to nejen ekonomické a ekologické, ale vždy mi připadalo moc milé sledovat linii dětí a rodin propojených přes poděděné dupačky nebo kočárek.

Seznamy věcí, které nesmějí chybět ve výbavičce miminka, najdete běžně na internetu. Ráda bych se zastavila u některých osvědčených položek, které vám umožní mít s miminkem hodně kontaktu, pomohou vám zabydlet se v mateřské roli a zároveň dítěti zajistí péči prospěšnou pro jeho fyzický i psychický vývoj. Seznam není vyčerpávající, budoucím rodičům by měl pomoci při první orientaci.

Co tedy připravit? Oblečky: z velikosti 58 novorozenci většinou rychle vyrostou, proto stačí jen několik kousků; déle pak děťátku vydrží velikost 64. Zajímejte se o materiál oblečení. Lidské pokožce je nejbližší jemná ovčí vlna, která v zimě hřeje a v létě chladí, není potřeba ji příliš často prát, ale jen pravidelně větrat. Má skvělou schopnost zadržovat vlhkost, takže se v takovém oblečení dítě cítí příjemně a v suchu. Nejrozšířenější vhodný materiál na dětské oblečky je bavlna, která se hodí i pro děti s atopickým exémem. Ideální je šetrně zpracovaná bio-bavlna, starší oprané oblečky by také měly být ze zdravotního hlediska v pořádku. Dalšími skvělými přírodními materiály jsou hedvábí a bambus. Připravte si zhruba osmery bodíčka nebo trička, osmery dupačky, dvě tenčí kombinézky, dva svetříky. Nezapomeňte na několik párů ponožek či bačkůrek. Užitečné jsou lehké čepičky – novorozeňátko může tenkou čepičku v prvních týdnech nosit i v místnosti. Chrání ho totiž před chladem i před hlukem. Na zimu pořiďte teplou kombinézu, čepici, rukavice a „návleky“ na nožičky.

V naší kultuře je standardní vlastnit kočárek – určitě se pro miminko i na převoz nákupu hodí. Velmi doporučuji pořídit si však také šátek nebo babyvak. Můžete v něm miminko nosit nejen při procházkách a různých pochůzkách, ale také doma. Zejména v prvních dnech a týdnech byste se svým děťátkem měla mít maximum fyzického kontaktu, což vám šátek nebo babyvak usnadní. Rodiče si nošení dětí v šátku pochvalují jako praktické a dětem svědčí po fyzické i psychické stránce. Děti se v šátku nosí od narození a podle potřeby zhruba do tří let. Na internetu najdete prodejce šátků a babyvaků, stejně jako podrobnosti o nošení. Je užitečné absolvovat kurz nošení dětí nebo se nechat individuálně zaškolit prodejkyní šátku.

Šátek miminku vytváří příjemný obal, který mu spolu se zvuky vašeho těla a dotekovými vjemy připomíná dělohu. Ve chvílích, kdy novorozeně nemáte v šátku, ho můžete zabalit do zavinovačky (zhruba do šesti týdnů). I takový ochranný obal miminku dělá dobře. Zajišťuje mu teplo a uklidňující pocit bezpečí. Hodí se jak staré klasické zavinovačky na zavazování, tak moderní jednoduché na suchý zip. Nenechávejte však miminko v zavinovačce spát dlouho, většinu času by mělo trávit ve fyzickém kontaktu s vámi – bude tak častěji jevit zájem o kojení a je to pro jeho vývoj potřebné.

Budete-li miminko v zimě vozit v kočárku, potřebujete teplý fusak – někdy je součástí vybavení kočárku. Dbejte pak na to, aby bylo dítě nejen dobře přikryté, ale mělo zajištěno teplo i zespodu (někdy je potřeba ještě teplá deka). V autě je třeba miminko usadit do vhodné autosedačky. Pořizují ji i rodiče, kteří sami auto nevlastní, ale občas s dítětem v cizím autě jezdí.

Je otázka, zda kupovat postýlku. Někteří rodiče tvrdí, že to byla zbytečná koupě a užitečnější bylo obstarat co největší manželskou postel nebo zařídit co nejpohodlnější spaní na matraci nebo futonu na zemi. Je to věc rodičovského stylu. Jisté je, že malým dětem svědčí spát v blízkosti matky, které zároveň společně sdílený spánek značně usnadňuje kojení. V prvních týdnech kromě postele maminky může miminko spát v košíku, kolébce nebo rovnou v dětské postýlce přisunuté k matčinu lůžku. Podmínky bezpečného spaní s miminkem najdete v  článku Potřeby nejmenších.

Pro děti je prospěšné houpání. Kromě vlastní náruče a přirozeného houpání v šátku při pohybu rodiče poslouží kolébka, závěsná postýlka či síť. Dobrou investicí je houpací křeslo, v němž můžete miminko třeba kojit, a houpání bude dělat dobře i vám. Anebo gymnastický balón, který všestranně využijete už v těhotenství, při porodu a později nejen na cvičení, ale i na společné uklidňující pohupování s miminkem

Dnes se již nedoporučuje koupat miminko každý den, ale zhruba jednou či dvakrát do týdne. Do vaničky nebo speciálního kyblíku napusťte vodu teplou zhruba 36 – 37°C, můžete ji přeměřit speciálním teploměrem. Je lepší do vody nepřidávat žádné kosmetické přípravky, ideálně nepoužívejte ani mýdlo. Zadeček očistíte jedlým rostlinným olejem. Trochu oleje si rozetřete v dlaních a jimi pohlaďte vykoupané miminko; soustřeďtě se hlavně na záhyby kůže (v popaží, kolem krku a stehýnek).

Samostatnou kapitolou je výběr plen. Stojí za to na internetu dobře prozkoumat současnou bohatou nabídku všemožných látkových plen nebo se osobně zúčastnit  jejich prezentace. Látkové pleny jsou pro děti zdravější. Šetří životní prostředí a z dlouhodobého hlediska i vaši peněženku. Je jistě také možné kombinovat používání látkových a jednorázových plen, které dnes koupíte i v ekologicky šetrnější verzi. Upozorňuji na plenkové vložky z buretového hedvábí nebo 100% jemnou ovčí vlnu, které mají hojivé vlastnosti.

Ke kojení, které je tolik důležité pro zdraví a celkový vývoj dítěte, doporučuji předem obstarat dva páry vložek do podprsenky z léčivého hedvábí a čistý lanolin (Purelan), který se osvědčuje na podrážděné či popraskané bradavky, ale i jinak na kůži. Mnoho maminek si pochvaluje i koupi polštáře ve tvaru podkovy, který využijete nejen při kojení.

Na závěr pár knih, které vám usnadní láskyplnou péči o miminko:

Searsovi, Kontaktní rodičovství; Hofhanzlová, Miminko; Gaskinová, Průvodce kojením.

Comments are closed.