Jídlo a pití během porodu

Vlasta Jirásková, Děti a my 4/12

Otázka: Není mi jasné, jestli je v pořádku, když rodička při porodu jí a pije. Podle internetového Průvodce porodnicemi o.s. Aperio jednotlivá zařízení k jídlu a pití během porodu přistupují rozdílně.

Odpověď: Také ohledně jídla a pití u porodu jsou k dispozici výzkumné studie. Na jejich podkladě Světová zdravotnická organizace zařadila „tekutiny orálně“ mezi praktiky, které jsou jednoznačně prospěšné a které by měly být podporovány. Omezení příjmu potravy a tekutin během porodu řadí naopak mezi praktiky, které se často používají nevhodně.

Někteří zdravotníci upozorňují, že při hladovění je menší pravděpodobnost, že kdyby rodička musela rodit v celkové anestezii a zvracela by, obsah žaludku by vdechla do plic. V moderním porodnictví se však celková anestezie používá vzácně a v moderní anestezii je i aspirace vzácná. Hladovění nezaručí prázdný žaludek a čiré tekutiny opouštějí žaludek téměř okamžitě. Přesto v řadě porodnic v průběhu vaginálního porodu nadále omezují příjem jídla a pití.

Rodička by během porodu neměla být dehydratovaná ani by neměla trpět hladem. Je výhodné, když žena při porodu pravidelně močí – na wc se totiž většinou uvolní a může to prospět postupu porodu. Doporučuje se pít neperlivou vodu, bylinkový čaj, např. z maliníku, chcete-li oslazený, nebo zeleninový či masový vývar. Neměla byste pít kyselé nápoje, jako třeba pomerančový džus. Plodová voda se neustále obnovuje. Pokud vám spontánně odtekla či odtéká nebo vám zdravotníci protrhli vak blan, potřebujete pít, aby se plodová voda měla z čeho tvořit.

Porod vyžaduje velké množství energie. Některé rodičky mají v první době porodní skutečně hlad a potřebují se zasytit. Když se žena zcela poddá porodnímu procesu a postupně se „dostane na jinou planetu“, na jídlo ani nepomyslí. Porod však může trvat i dlouho a pak je určitě na místě, abyste s sebou na porodním sále něco k snědku měla. Během porodu ženy obvykle jedí lehčí pokrmy, např. celozrnné tyčinky, sušenky nebo krekry, měkké nekyselé ovoce, kompot, těstoviny nebo vařené obiloviny, jogurt, pudink, pečivo, atd. Jídlo i pití je vhodné přijímat po malých dávkách. Pokud vás k porodu doprovází váš partner, i on by na pití a svačinu pro sebe měl pamatovat.  

Zkušený francouzský porodník Michel Odent píše: „Musíme přijmout, že nutriční potřeby rodičky jsou příliš komplexní na to, aby mohly být řízeny osobou, která u porodu asistuje. Obecně řečeno, porod nemůže být řízený. Ženy se musejí spolehnout na to, co cítí, spíš než na to, co si přečtou nebo co jim někdo řekne. Doporučit rodičce, aby jedla těstoviny nebo si osladila čaj medem, není o nic vhodnější, než jí nařídit různá omezení.“   

Velmi užitečný dokument, který vám objasní, které postupy a úkony jsou při porodu užitečné a které jsou při rutinním použití škodlivé, je 10 kroků k optimální porodní péči. Najdete ho na internetu.   

Mgr. Vlasta Jirásková, www.porody.net.

Comments are closed.