Klystýr, holení na začátku porodu?

Vlasta Jirásková, Děti a my 4/12 

Otázka: Jaký máte názor na klystýr, popřípadě YAL před porodem? Na internetu v diskusích pročítám nejrůznější pro a proti a trochu tápu.

Odpověď:

Neprovádět rutinně
Při zvažování, jestli na začátku porodu použít klystýr (nálev, klyzma), je dobré vzít v úvahu několik faktorů. Přestože je provedení klystýru, případně použití YALu (YAL se v ČR již neprodává, pozn. autorky, 2017) , v mnoha českých porodnicích stále součástí rutinní tzv. „přípravy“, jde o úkon, který Světová zdravotnická organizace (WHO) a další mezinárodní odborné instituce na základě srovnávacích studií nedoporučují rutinně provádět.
Klystýr bývá fyzicky nepříjemný, mnoho žen se ani psychicky necítí dobře při jeho aplikaci cizí osobou (nemocniční porodní asistentkou). Navíc když žena přijede do porodnice s rozběhnutým porodem, jde o jedno z citelných narušení jeho průběhu. Klystýr zároveň nezaručuje, že při tlačení žádná stolice nevyjde. Pokud vyjde, není to problém – překryje se něčím čistým, podložkou či buničinou. Podle WHO nebyly zjištěny žádné účinky provedení klystýru na délku porodu, infekci u novorozeněte ani na infekci vzniklou poraněním hráze. Porod se mnohdy ohlašuje tím, že se žena přirozeně na jeho začátku třeba i několikrát vyprázdní. Nač potom provádět nepříjemný klystýr?


Kdy ano?

Na druhou stranu, pokud žena trpí zácpou, může si klystýr přát. Může si ho ovšem také provést sama doma a stejně tak může použít gel s projímavým účinkem YAL (k dostání na lékařský předpis). Zácpě je však vhodné všemožně předcházet – stravou bohatou na vlákninu, dostatkem vhodných tekutin, pohybem. Některé ženy klystýr používají běžně, například jogínky. V takovém případě jsou na něj zvyklé a je to jejich volba.

Klystýr můžete použít při přenášení a snaze porod vyvolat jako jeden z bezpečných způsobů. Teplá voda prohřeje nejen střeva, ale i dělohu a obojí může rozpohybovat. Opět si ho můžete případně provést sama doma. Porodní asistentka v porodnici by vám touto relativně šetrnou cestou také mohla postup porodu povzbudit. Někdy se k vyvolání porodu používá i orálně užitý ricinový olej, který má silně projímavý účinek (je však třeba postupovat opatrně).


YAL vs. klystýr?
(YAL se již nepoužívá, pozn. autorky, 2017)
Použití YALu je méně nepříjemné, protože je ho menší množství a snadno si ho zavedete sama. Tento gel vám ovšem dělohu neprohřeje a některé ženy před ním dají přednost klystýru s čistou teplou vodou, protože nechtějí pokud možno žádnou chemii. 

Rozhodnutí je tedy jen na vás a bude záležet na konkrétní situaci. Nenuťte se do klystýru ani do YALu, jestli vás nelákají. Rutinně se používat nemají a většinou nebývá problém je v porodnici odmítnout.

Ani holení není vědecky doporučené
Mezi praktiky, které jsou jednoznačně škodlivé nebo neefektivní a které by měly být eliminovány, řadí WHO vedle rutinního klystýru i oholení pubického ochlupení. Pokud se tedy sama běžně neholíte, není nutné k tomuto úkonu přistupovat a můžete ho svobodně odmítnout. Pro miminko matčiny chloupky nepředstavují žádné nebezpečí. Drobné trhlinky po holení jsou naopak vstupní branou případné infekci. Holení cizí osobou je opět většině žen nepříjemné a ruší už rozběhnutý porod. Kdyby po porodu bylo potřeba zašít ránu způsobenou nástřihem nebo natržením, v případě nutnosti se oholí jen nezbytně velká část.   

Velmi užitečný dokument, který vám objasní, které postupy a úkony jsou při porodu užitečné a které jsou při rutinním použití škodlivé, je 10 kroků k optimální porodní péči. Najdete ho na internetu.   

Mgr. Vlasta Jirásková, www.porody.net.

Comments are closed.