Muž, či žena jako doprovod u porodu?

Je zcela individuální, jestli je pro ženu při porodu vhodnějším doprovodem muž nebo žena (kamarádka, sestra, matka či jiná příbuzná, anebo dula). Doprovázející osoba by se porodu neměla bát, aby své strachy nepřenášela na rodičku, a proto je velmi důležitá společná příprava.
Některé ženy mají jasno, koho s sebou k porodu chtějí, jiné váhají.
Jsou-li muž a žena na sebe dobře naladěni a oba si přejí spolu při
porodu být, muž může svými dotyky a polibky pomáhat vylučovat ty správné porodní hormony, které porod usnadní. Pokud se muž ale třeba i příbuzná o ženu či miminko bojí, svůj strach snadno na rodičku přenese a hormonálně naopak dobrému průběhu porodu brání.
Rodička se při porodu potřebuje chovat zcela spontánně a tedy i podle momentální situace dát najevo, co si přeje – dotyky, nebo jen přítomnost, případně i opuštění místnosti danou doprovodnou osobou.
Některé ženy si přejí k porodu jako doprovod ženu, dělá jim dobře ženská spřízněnost, otec dítěte může přijít hned po narození miminka. Mnoho párů si pochvaluje přítomnost duly, která u porodu dodává pocit klidu ženě i muži, který pak může být snadněji své ženě podporou.
Doprovod maminkou rodičky může být pěkný, pokud se maminka nebojí o dceru a vnouče a důvěřuje porodnímu procesu. V opačném případě její přítomnost může porod narušovat.
Je mnoho variant a žádná obecně není lepší nebo horší. Rozhodně však ženám doporučuji, aby si do porodnice s sebou někoho pozvaly. Výhodou duly je, že porodu rozumí, není tak citově zapojená a může podpořit jak rodičku tak doprovod.

Vlasta Jirásková, www.porody.net

28. 2. 2017

Comments are closed.