15 let kurzů pro duly v České republice

Vlasta Jirásková

Právě před patnácti lety, 9. dubna 2002, Česká asociace dul zahájila první kurz pro duly v České republice.

Měla jsem tu čest být u jeho zrodu a ten den večer jsem si v nadšení napsala pár poznámek. Dnes mám chuť a vidím dobrou příležitost je poprvé zveřejnit:

9. 4. 2002

První den kurzu pro duly v Česku!

Sešla se skupinka samých zajímavých žen, snad všechny už něco dělají v oblasti porodů a práce s lidmi. Cítím z ní velikou sílu, která se přidává k silám, které už začaly třást českým porodnictvím.

Jsem nadšená a šťastná, že se můžu podílet na zrodu „dulství“ v Čechách.

Kurz zahajují sudičky. Marie přinesla roztomilou panenku a ušila jí šaty. Je to naše „dula – patronka“. Marie ji přináší ještě zabalenou v plenčičkách.

1. sudička (Marie Vnoučková): „Budeš mít vždy na paměti, že na prvním místě je žena, které pomáháš.“

2. sudička (Věra Nováková): „Probudíš v sobě tu dulu, která se v tobě už přirozeně nachází.“

3. sudička (já): „Já ti dávám nepodmíněnou lásku. Budeš v pravém slova smyslu laskavá a láskyplná.“

Přednáší Henci Goer. Pak s ní diskutujeme. Je moc fajn a jako věnování do překladu své knihy (Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu) nám píše něco jako „Thank you for allowing me to be a ´doula´at the ´birth´of your organisation.“ (Děkuji vám, že jste mi umožnily být dulou u zrodu vaší organizace.)

Je to pěkné a má pravdu: „početí“ jsme zvládly samy (založení ČAD), „těhotenství“ už proběhlo (příprava, organizace kurzu) a ke zrození podstaty organizace – vzdělávání a podpora pro duly – právě došlo (začátek prvního kurzu). A před námi začíná život ČAD – rané dětství – vypiplání kurzu, dětství, dospívání a dospělost…
Moc se těším na všechno, co nás čeká!

Vlasta Jirásková, z rukopisu přepsala 9. 4. 2017

 

 

 

Comments are closed.