Zemřel Marshall H. Klaus, neonatolog a spoluzakladatel organizace dul DONA International

S velkým zármutkem se dnes dozvídám, že ve věku 90 let zemřel neonatolog a velký podporovatel dul prof. Marshall H. Klaus.

Dr. Klaus je celosvětově uznávaný neonatolog, spolu se svým souputníkem Johnem H. Kennellem spoluautor klíčových prací, jako jsou knihy Bonding a Care of the High Risk Newborn (Péče o vysoce rizikového novorozence). Marshall H. Klaus byl špičkovým odborníkem v péči o novorozence a také mimořádně citlivým člověkem. Zasloužil se o to, aby na jednotky intenzivní péče o nemocná nebo předčasně narozená miminka měly přístup matky a podporoval je v kontaktu s nimi. Také díky němu dnes už víme, jak je důležitý kontakt kůží na kůži mezi matkou a dítětem pro vytváření jejich pevné vazby. Spolu se svou ženou Phyllis H. Klaus jsou i autory knihy a filmu Your Amazing Newborn (Vaše báječné novorozeně), v nichž rodičům ukazují, co všechno dokáží novorozené děti, a doporučují, jak s nimi komunikovat a starat se o ně.

Marshall H. Klaus byl také velkým příznivcem práce dul. Byl jedním z prvních vědců, který provedl několik srovnávacích studií o výsledcích porodů rodiček, které byly nebo nebyly doprovázeny dulou. Publikoval a hojně přednášel o příznivém vlivu přítomnosti duly u porodu na samotný průběh porodu i rané mateřství (méně zásahů, užití medikace a císařských řezů, větší spokojenost žen s porodem, svou mateřskou rolí a dítětem, s nímž měly více kontaktu a snadněji ho kojily). Znalosti o práci dul – studie, ale i zcela konkrétní poznatky, jak duly mohou pomáhat – shrnul spolu s dr. Kennellem a Phyllis H. Klaus, psychoterapeutkou a dulou, do knihy Porod s dulou (v originále Mothering The Mother, druhé rozšířené vydání vyšlo pod názvem The Doula Book).

V roce 1992 se Marshall H. Klaus stal jedním ze spoluzakladatelů nejstarší a nejrozšířenější organizace dul DONA International. Byl ctěným a oblíbeným řečníkem na mnoha konferencích o kontaktním rodičovství, kojení a práci dul.

V roce 2004 jsme jako Česká asociace dul měly tu čest, že dr. Klaus spolu se svou ženou Phyllis přijali pozvání do České republiky u příležitosti českého vydání Porodu s dulou. Setkání s těmito krásnými lidmi se mi hluboko vrylo do paměti a dodnes ve mně vyvolává  nadšené a vděčné pocity. Účastnili se křtu své knihy v češtině a přednesli několik přednášek, jak pro veřejnost, tak pro studenty psychologie a pro lékaře, psychology a porodní asistentky nejen v Praze. Dulám se věnovali na celodenním workshopu. Vyjadřovali velkou radost nad tím, že v ČR vznikla asociace dul, pořádáme kurz pro duly, podporujeme rodiče a šíříme informace o normálním porodu a kontaktním rodičovství.

Čest památce vzácného člověka Marshalla H. Klause.

17. 8. 2017

Vlasta Jirásková, certifikovaná dula ČAD a DONA, překladatelka knihy Porod s dulou, spoluzakladatelka České asociace dul

www.porody.net

Comments are closed.