Maminka a babička dul Penny Simkin slaví osmdesátiny

Maminka a babička dul Penny Simkin slaví osmdesátiny!
Osobní vzpomínka

Vlasta Jirásková

Známá zastánkyně citlivé porodní péče o ženy, novorozence a jejich rodiny a propagátorka práce dul Penny Simkin v těchto dnech slaví osmdesáté narozeniny.

Penny Simkin, fyzioterapeutka, dula, lektorka, autorka mnoha článků, několika knih a videí o těhotenství, porodu a péči o dítě je spoluzakladatelkou nejstarší a nejrozšířenější organizace dul DONA International. Má za sebou 50 let pedagogické práce, na porod a rodičovství připravila víc než 13 tisíc žen a rodin, během 30 let doprovodila stovky žen u porodu. Doposud čile přednáší rodičovské i odborné veřejnosti a je členkou redakční rady časopisu Birth: Issues in Perinatal Care. Je matkou čtyř dětí a osmi vnoučat, s manželem žije v Seattlu.

Penny Simkin 2009

Penny Simkin 2009

V Česku je Penny Simkin známá svou knihou Partner u porodu (Argo, 2000), která v době vydání byla u nás jedním z mála zdrojů o normálním porodu a možnostech, jak porod dobře zvládat. V ČR jsme měli příležitost seznámit se s Penny Simkin na mezinárodní konferenci Přivádíme děti na svět v roce 2001, kde jako první člověk u nás přednesla příspěvek o práci dul. Bezděčně tak zasela v hlavách několika žen myšlenku na zorganizování kurzu pro duly a založení České asociace dul.

Osobně si vzpomínám, že jsem se na konferenci zcela náhodou při snídani ocitla u stolu s nenápadnou šedovlasou paní. Povídaly jsme si, já jako budoucí dula studující program Birth Works jsem podle její jmenovky zjistila, že se jedná o paní Simkin – milé setkání.

Penny Simkin, workshop pro lektorky dul, Atlanta 2009

Penny Simkin, workshop pro lektorky dul, Atlanta 2009

100_2738 (2015_10_18 19_05_10 UTC)

Penny Simkin uprostřed účastnic kurzu pro lektorky dul DONA, Atlanta 2009

Podruhé jsem se s Penny Simkin setkala na konferenci DONA International v Atlantě v roce 2009. Penny byla jednou z mých dvou lektorek kurzů pro duly a pro lektorky dul DONA International. Ochotně se dělila o své letité praktické zkušenosti. Na konferenci vystoupila s plenární přednáškou na téma „Ekologicky příznivý porod: znepokojivé důsledky běžných porodnických praktik a jak jejich dopad snížit“. Přednášku měla pevně podloženou vědeckými studiemi, zároveň sdílela zasvěcené reflexe o práci dul. Každé její vystoupení bylo prodchnuto nadšením pro citlivou podporu žen v zásadním období života, jakým je přivádění dětí na svět. Jako milovnice hudby Penny na závěr konference vedla několikasethlasý zpěv všech účastnic a účastníků písně Dona nobis pacem, kterou DONA International tradičně ukončuje své konference. Velmi silný žážitek. Po celou dobu konference jsem cítila, jak moc je Penny mezi dulami oblíbená, doslova zbožňovaná.

Závěr konference DONA International, Atlanta 2009

Závěr konference DONA International, Atlanta 2009

Více o práci Penny Simkin se dozvíte na www.pennysimkin.com. A tady je program oslav narozenin této vzácné ženy: v sobotu jednodenní odborná konference, slavnostní večeře a v neděli piknik s rodinami, které Penny doprovázela u porodu nebo předporodní přípravou http://celebrate.pennysimkin.com/.

Přidávám se ke stovkám gratulantů a přeji Penny Simkin hodně dalších let ve zdraví a radosti.

31. 5. 2018

Vlasta Jirásková
www.porody.net
www.jakjsemsenarodil.cz

 

Comments are closed.