OHLASY

“Kurz mi přinesl větší sebedůvěru ve schopnosti přivést na svět naše dvojčata přirozeně. Ujasnění představ, jak chci porodit a mnoho praktických informací, jak se vybavit do porodnice, co nás čeká v šestinedělí, tipy na vypracování porodního přání apod.
Mile mě překvapilo, jak pozitivně na jejich obsah reagoval můj partner. Ačkoliv sám absolvoval klasický předporodní kurz v porodnici a osobně byl účasten již dvěma porodům svých dětí, při každém setkání se dozvěděl něco nového, co jej obohatilo.
Nejvíce mě potěšilo, jak Vlasta dokázala upravit kurz na míru i mně jako specifické rodičce s dvojčátky. Na všechny dotazy bylo fundovaně zodpovězeno.

Jsem vděčná, že jsem mohla tento kurz absolvovat.  Pozitivně mě naladil na příchod našich dětí. Pokud snad byly nějaké obavy z porodu, rozptýlil je. A já nyní s důvěrou očekávám vše, co přijde. Vlasta je moudrá a laskavá dáma, která láskyplně podporuje nastávající maminky v jejich nové roli.”

Lucie

 

„Kurz byl skvělý v tom, že jsme se dozvěděli praktické informace ohledně porodu a jeho průběhu. Velmi jsme také ocenili doporučení, jak napsat porodní plán (…) Zároveň jsme velmi rádi, že paní Jirásková člověka nikam netlačí, svůj názor a zkušenosti mu předá a nechá rozhodnutí plně na něm. Moc Vám děkujeme za Vaše cenné rady a kvalitní kurz, který jste připravila. Jsme velmi rádi, že jsme se zúčastnili“
Helena a Martin B.

“Ještě jednou moc děkujeme za příjemná povídání. Pro mě osobně bylo největším přínosem to, že jsem se díky kurzu více začala soustředit na sebe, těhotenství a miminko. Informace byly rozhodně obohacující. Řekla bych tak akorát podrobné, aby se člověk začal v pohodě připravovat na to, co jej čeká a zároveň nebyl zahlcený. Nejvíce se mi líbila “zamýšlecí cvičení”, kdy jsme vypisovali různé pocity a očekávání. Taky oceňuju výběr doporučené literatury. Kurz budu moc ráda doporučovat svým známým.”
Jana F.

“Kurz mi přiblížil především to, co mohu u porodu a od porodu očekávat. Díky němu mám už jakousi představu o celkovém průběhu porodu a můžu se na něj teď lépe psychicky i věcně připravit. Téměř mě zbavil obav z „ neznáma“ – jsem teď v této oblasti sebejistější.
Jsem moc ráda, že mi kurz potvrdil, jak důležité je poslouchat svou intuici a přirozenost u porodu a v mateřství vůbec, zbytečně se nestresovat a nepodléhat někdy nesmyslným tlakům z okolí.
Kurz mi pomohl se zorientovat ve výběru porodnice. Udělat si obrázek o jednotlivých porodnicích, zformulovat si, co od porodnice očekávám.
Také jsem se zorientovala v literatuře týkající se porodu a mateřství. Objevila jsem úžasné knížky, z nichž některé si určitě pořídím i domů.
Setkání byla velmi příjemná, začala jsem si více uvědomovat své těhotenství a svůj vztah k miminku a zodpovědnost za něj.
Překvapila mě „sebereflexní písemná cvičení“, při kterých jsem si začala uvědomovat věci, o kterých jsem do té doby nepřemýšlela.
Kurz se mi celkově líbil – nejde říct co nejvíce. Určitě jsem hodně ocenila vyprávění z praxe, konkrétní případy a osudy. Ověřená doporučení.
Děkuji za váš osobní přístup, otevřenost, bezprostřednost a otevření nových obzorů.”
Markéta H.

“Jsem moc ráda, že jsem se rozhoupala ke své účasti na předporodním kurzu.
Ještě raději jsem, že mi moje maminka dala  tak dobrý tip na ten správný kurz.
Jako prvorodička jsem se ve všech těch horách informací, možností a přístupů k porodu ztrácela.
To vedlo k určité tendenci toto téma stále trochu odkládat.  Přitom mě stresovalo,
nemít jasno v tom, co mě čeká, co chci dopřát sobě i mému dítěti a proč, nač mám nárok atd.
Na Vašem kurzu jsem si toho hodně ujasnila.
Některá další témata se ve mě otevřela a je to pro mě opravdu obohacující záležitost.
Cítím se teď jistější – vím, že chci prožít co nejpřirozenější porod, ke kterému potřebuji intimní prostředí
a milé citlivé osoby někde nedaleko, a podle toho hledám možnosti, které mi takový porod umožní.
S partnerem jsme si také díky vašemu kurzu ujasnili, jaká  bude u porodu jeho role.
Cítím se jistější, jako budoucí rodička, matka a žena.
Cítím, že to zvládnu a dokonce cítím, že to může být opravdu krásný zážitek
od začátku do konce.
Děkuji Vám za pravdivé informace. Děkuji za podporu vědomí, že porod je krásná, přirozená záležitost.
Děkuji, že jsem díky Vám poprvé viděla rodit i jiné ženy a nevyděsilo mě to, ale dojalo.
Děkuji za Vaše rady, podporu a velice přívětivou atmosféru.
Forma kurzu v malém počtu účastníků byla opravdu intimní a příjemná. Na každé naše setkání jsem
se těšila.
Nemám nic, co by pro mě zůstalo nezodpovězeno, nebo co bylo na kurzu řečeno zbytečně.
Zkrátka děkuji!”
Bára S.

“Váš kurz mi pomohl v mnoha směrech.
Více jsem si věřila a procvičovala afirmace, které jste nám dala. Díky nim jsem měla porodní tým velmi laskavý :)
Kojení jsme probírali, což bylo důležité. Vlastně všechno, co jsme v kurzu probírali, bylo důležité. Pak se informace v porodnici vytříbí. :)
A doma v šestinedělí také. Váš osobitý a příjemný přístup dodá ženám sílu věřit si a odhodlání do porodu jít s pozitivní myslí. To se mi nejvíce líbilo. Podpora, která je nesmírně důležitá.
Tímto moc děkuji za veškeré informace a děkuji za čas, který jste nám věnovala.”
Věra

“Cílem kurzu bylo podle mě představit porod jako přirozenou součást života a díky tomu se zbavit obav, uvědomit si sílu těla včetně psychiky rodičky a pochopit to, že je to rodící žena, kdo má hlavní, zásadní roli a tak možnost volby (jak, kde, s kým, atd.).
Také představit sílu a moudrost těla po porodu při správném kojení a přirozeném chování k miminku.
Pomohl mi lépe se orientovat v mé úloze a dal mi podporu se zdravě nebát. Také mi poskytl informace, které jsem neznal. Například, jak je to s pupečníkem a placentou, jestli stříhat a popřípadě kdy atd.
Líbilo se mi, jak se obě těhotné měnily ve svých postojích a jak k sobě, k porodu nebo ke kojení získávaly důvěru. Uvědomil jsem si, jak je tato důvěra důležitá i k tomu si naslouchat a s důvěrou ve své pocity se jimi řídit. K tomu jsem pochopil, jak je zdravé dát rodící ženě prostor k čemukoli, co cítí, ať je to hlasový, pohybový a vlastně jakýkoli projev nebo přání.
Zaujal mě porodní plán – přání. Uvědomil jsem si jeho důležitost a možnost komunikace s lékaři.
Líbilo se mi také vedení kurzu – vlastně povídání do kterého jsme se mohli zapojovat, pouštění krátkých filmů k tématu nebo pozitivně vedené otázky před koncem většiny setkání – vždy jsme odcházeli s dobrou náladou.”
Petr N.

“Získala jsem větší sebedůvěru v sebe sama a ve své tělo, protože jsem více pochopila, jak porod funguje. Uvědomila jsem si, jak opravdu chci rodit a asi i díky tomu se vše začalo ubírat jiným směrem. Teď jsem šťastná, v klidu a na porod se moc těším.
Překvapilo mne třeba to, kolik z „nezbytných“ praktik v porodnicích a u lékařů může být pro zdraví dítěte i matky škodlivé.
Prospěšné pro mne byly asi všechny informace a moc se mi líbila i videa, která jsme si pouštěli. Hezké bylo i psaní pozitivních věcí o sobě a o těhotenství.
Měli jsme dostatek prostoru na naše případné dotazy a vždy nám byly zodpovězeny. Zbytečné nebylo nic.
Tento kurz bych určitě doporučila všem nastávajícím maminkám i jejich partnerům”
Lenka Č.

“Kurz mi přinesl informace, které jsem hledala a které mě uklidnily, neboť si umím lépe představit, co mě čeká.

Přinesl mi rovněž možnost být v prostředí, ve kterém jsem se mohla svobodně ptát na vše, co mě ohledně věcí kolem těhotenství, porodu a šestinedělí zajímalo, a dozvědět se erudované odpovědi. Také jsem se v tomto prostředí mohla svobodně vyjadřovat a cítit se přijímána – nikdo mé pocity nebo názory nevyvracel a neodsuzoval nebo se nad nimi nijak zvlášť nepodivoval, což bylo úlevné.

Rovněž považuji za přínosné a obohacující vyslechnutí názorů, pocitů a zkušeností ostatních přítomných. Díky kurzu se prostě cítím jistější v kramflecích.

Velmi důležitá pro mě byla možnost komunikace – možnost se zeptat, když mě něco zajímalo nebo nebylo jasné; to s článkem na internetu dost dobře dělat nelze a v příliš velké skupině by tato možnost také byla jistě omezenější.

Myslím si rovněž, že účast na kurzu měla blahodárný účinek na náš partnerský vztah – umožnil nám lépe sdílet a chápat vše, co oba prožíváme, a včas řešit nějaké problémy, které vypluly na povrch.

Největším přínosem a štěstím bylo přece jen se s Vámi a Vaší prací seznámit, neboť svou práci děláte velice dobře a jste skvělý člověk.”
Heidi J. V.

“Můj chlapeček je stále plně kojen, a to hlavně díky vaší předporodní přípravě, pomoci při kojení a návštěvám u mě doma v šestinedělí. Mléka mám dost a jeho tvorba je teď plně zregulovaná na potřeby malého tak, jak jste říkala. Malý pije krásně, je rychlý a i s tím mým rychlým spouštěcím reflexem si už dobře poradí (nemusím předem odstříkávat). Žádné odsávání, lahvičkování a ohřívání mléka. Všude s sebou malého beru. Mám moc hezkou zástěru na kojení a kojím všude. Jsem nadšená. Zažívám to, co jsem bohužel se svým prvním chlapečkem nikdy nepoznala. Moc vám děkuji.”
Renata P.

“V kurzu jsem si ohledně porodu rozšířila obzory. Přinesl mi uklidnění,
vnitřní jistotu, víc vědomostí, víc sebevědomí, abych si mohla prosadit m.j. i porodní plán. Zaujala mě také instruktážní videa, myslím, že je to velmi prospěšné. Nejvíc se mi líbila lehkost přednášek a široký přehled paní Jiráskové.”
Katarína Ch. (maminka dvojčat porozených vaginálně)

“Při pravidelných setkáních jsme měli možnost se na porod “naladit”, otevřít se tomuto tématu, dozvědět se nové informace, ale i sdílet otázky s ostatními ženami; kurz mi přinesl cenný čas, který jsem mohla věnovat sobě a miminku, základní orientaci a také důvěru, že nejenže si některé věci lépe dokážu představit, ale také vím, kam a na koho se obrátit. V rodinném prostředí se ihned rozhostila milá a důvěrná atmosféra, ač mezi lidmi, kteří se do té doby nikdy nepotkali.

Nejvíc mě zaujaly filmy, před kterými bych do té doby zavírala oči. Také příklady z praxe, z konkrétních situací, které u porodu nastaly, a jak se řešily. Líbil se mi také pozitivní přístup, který setkání provázel, nakažlivý pocit, že nás čeká něco krásného – rodina :-).”
Olga F.

“Kurz (nebo spíše osobnost paní Jiráskové, velice klidné a zkušené duly) mi přinesl hluboký klid a sebedůvěru, důvěru v přirozené schopnosti vlastního těla, mnoho důležitých poznatků, které určitě využiji před porodem, během porodu i v následném období.
Pokud byla překvapení, tak pouze milá a příjemná. Například překvapení, že porod lze chápat i jako vyjádření krásy a síly ženského těla. V rámci časově omezeného kurzu bylo řečeno vše důležité a podstatné, co se předporodní přípravy týče. V kurzu jsem dále dostala mnoho cenných doporučení na další literaturu a možnosti sebevzdělávání.
Pro mne nejprospěšnější bylo ujištění, že mé představy o porodu jsou správné a podporované, dále se mi moc líbily filmy, ve kterých bylo vidět, že k porodu není potřeba medikace a asistence lékařských týmu, že porod není diagnóza ale přirozený stav.
Děkuji paní Jiráskové za krásné chvíle strávené v kurzu, za cenné rady i duševní podporu a povzbuzení nastávajícím maminkám.”
Ivana Š.

“Během Vlastina kurzu jsem se při setkávání, povídání a shlédnutí různých porodních filmů příjemně naladila na příchod miminka. Také jsem se ujistila, že mé tělo (a ženské tělo vůbec) je k porodu a kojení uzpůsobeno a není se čeho bát. Posílila se sebedůvěra v mé mateřské dovednosti a instinkty. Líbilo se mi, že kurz navštěvovali partneři, pro které si myslím byl kurz přínosem a inspirací, jak být svým partnerkám v jejich přerodu podporou. Hlavně jsem ocenila Vlastin pozitivní přístup k rodičovství, a proto jsem si ji vybrala i jako doprovod k porodu.”
Lenka B.

„Ještě v těhotenství mi paní Vlasta nenásilně pomohla změnit postoj k porodu (jako k přirozenému procesu, který zvládnu v pohodě sama). Pokaždé když jsme spolu mluvily, byla velmi milá, usměvavá a každé setkání či rozhovor mě velmi potěšil. Bylo uklidňující vědět, že mohu zavolat někomu, kdo je nad věcí, není emocionálně tak zainteresovaný, jako např. maminka, a má odbornou erudici. Věděla jsem, že se na ni mohu spolehnout a že mě podpoří a pomůže v čemkoliv, co budu při a po porodu chtít nebo potřebovat.

Tento můj druhý porod byl úžasný zážitek. Zvládla jsem ho tak, jak jsem doufala, že ho mohu zvládnout. Cítím se v šestinedělí velmi dobře, bez bolestí zad (které mě hodně trápily po prvním porodu), aktivní a veselá. Okamžitá euforie, která se po porodu dostavila, mě neopouští, poporodní deprese se tentokrát neobjevila.“
Renata P.

„Paní Jirásková byla u porodu obou našich dětí. Není snadné slovy popsat, jak nám pomohla, protože to bylo hodně nenápadné a nevtíravé. Nepoučovala mě, co a jak mám dělat, ale občas mi nabídla nějakou možnost jak si ulevit, ale především se mnou dýchala, takže jsem nepotřebovala nad ničím přemýšlet a stačilo jen dělat totéž co ona. A to samé platilo vlastně i pro mého partnera. Nejvíc mi tedy pomohlo, když mě při kontrakcích pevně drželi každý za jednu ruku. Přáli jsme si také, abych mohla mít dítě po porodu přímo na těle. Ocenila jsem tedy, když mi v průběhu tlačení navrhla, abych si sundala tričko, takže pak, když bylo dítě venku, bylo úplně přirozené si ho na sebe přiložit a hřát ho vlastním tělem a nezdržovat se svlékáním. A v neposlední řadě nám po porodu připomněla, že s sebou máme foťák, na který bychom si snad jinak ani nevzpomněli. I když jsme tedy zprvu doufali, že nás bude ,bránit´ před doktory, kdyby chtěli nepřirozeně zasahovat do porodu, ale to nám vysvětlila, že bohužel dělat nemůže, že to musíme sami, byla přítomnost někoho, v koho jsme měli důvěru, důležitá pro náš pocit bezpečí. Myslím, že i proto jsem měla oba porody velmi snadné, krátké a v podstatě příjemné.“
Anna V.

„Chci Vám moc poděkovat za to, jak jste mě připravila na porod. Bez těch kurzů, na které jsem k Vám chodila, bych to takhle dobře nezvládla. Na první pohled se mi třeba nezdálo, že by mi to mohlo nějak přispět (třeba ty kartičky s těma větičkama – jako ,,Líbí se mi mé tělo“ a tak.. :-), ale nějak to v člověku pracuje a opravdu to na mě fungovalo :-). Je vidět, že je to promyšlená metoda a víte, co děláte. Ať se Vám daří, v tom co děláte, protože to děláte moc dobře, vyzkoušela jsem to na vlastní kůži… :-)“
Bára K.
„Mně osobně kurz dodal hrdost na to, ze jsem žena, odvahu více se ptát a naplno
prožívat svoje pocity, ale také i motivaci zajímat se o názory a postoje
lidí, kteří mě během těhotenství a porodu budou doprovázet. Uvědomila jsem
si, jak důležitou roli hrají vnitřní vyladění, budoucí očekávání a dojem,
které si žena během těhotenství vytváří. Dostala se ke mně řada informací
(jiné možnosti jak samotného porodu, tak způsobu, jak nabírat nechemickou
sílu i během něho), o kterých jsem věděla jen okrajově.

Tento kurz byl uplně jiný než ten, který jsem absolvovala před prvním porodem. Zásadní rozdíl je v tom, že tvůj předporodní kurz vedl k hlubšímu uvědomění si smyslu a poslání porodu, nebyl pouze informativní, ale i prožitkový, podpůrný a vedl k navázání opravdového kontaktu s miminkem. Moc se mi líbilo, že jsi i ty sama vstupovala do diskuse s vlastními zážitky, zkušenostmi, což dává setkání vřelou atmosféru a podněcuje ostatní k tomu, aby se také svěřili a dali najevo to, co si myslí, co cítí. Všechna zvolená témata byla probraná dostatečně, podaná s nadšením k problematice. Vedení kurzu jsem ocenila jako profesionální, otevřené názorům, komunikativní a současně plné pochopení.“
Bohdana K.

„Za jednu věc jsem vám opravdu vděčná: Měla jsem obavy z toho, jak se
budu chovat v takové vypjaté situaci, že se nebudu umět ponořit do
sebe, že budu brát ohled na okolí, budu se stydět před personálem, a o
manželovi jsem ani neuvažovala…. Získala jsem sebedůvěru a neměla
jsem žádný problém s prostředím ani lidmi, manžel byl u porodu, ani na
chvíli mě nenapadlo, že dělám něco špatně, a byl to nakonec
nejkrásnější zážitek, který máme. Děkuji vám.“
L.N.

„Kurz podporuje sebavedomie zeny verit vo svoje schopnosti zmanazovat uspesne porod. Tvoj kurz sa lisil podstatne od mojho prveho preporodneho kurzu, kde sa bralo vsetko viac-menej z organizacne-technickeho hladiska.
Tvoj kurz mi priniesol nove poznatky, moznost vymeny nazorov a skusenosti.
Prekvapilo ma, ako naozaj ,lahko´ a prirodzene bez hospitalizacie, tabletiek, infuzii, epiduralu, epiziotomie a kliesti mozu porody prebiehat (ako to priroda zariadila). Prospesne sa mi zdalo vsetko.“
Simona